Dalış Eldiveni Tanımı ve Türleri

Dalışlar sırasında ellerin ısısının da soğuk havalarda korunması gerekir. Bu sebeple dalış eldiveni kullanılır. Bunlar dalış ekipmanları arasında koruyucu olarak nitelendirilen giysilerdir.

Sadece soğuk ortamdan korunmak amacıyla değil, ellerin yaralanmasını önlemek amacıyla da kullanılmaktadır.  Kesilme, çarpma gibi durumlarda fayda sağlayabilen dalış eldivenleri, bu tür durumlarda zararı tamamen indirgeyemesede kişinin canının daha az yanmasını, darbeden daha az zarar görmesini sağlar.

Günümüzde maalesef denizler giderek kirlenmekte ve bunun sonucunda su altında ve yüzeyinde şaşırtıcı yabancı nesneler ortaya çıkmaktadır. Sorumsuzca davranan balıkçılar da bu işe tuz biber ekmektedir. Haliyle koruyucuları kullanmak, istenmeyen sürprizlere karşı önleyici bir görev görecektir.

Öte yandan yine eldivenlerin birn başka faydası zehirli deniz canlılarından korunmaktır. Özellikle keşif yapmaya, su içerisinde gördüğü minik canlılara, nesnelere dokunmaya bayılan bir dalgıç, temas sırasında eldiven sayesinde zehirlenmekten kurtulabilir.

Dalış eldivenleri genellikle neopren malzemeden elde edilmektedir.  Genellikle su alırlar ancak temel görevlerini yere getirirler.  Tür olarak farklı ebatlarda ve yapıda türleri vardır. 2.5 mm, 3 mm, 5 mm gibi farklı boyutlarda satılabilmektedir ve piyasada fiyatlar arasında uçurum olabilmektedir. Bazıları kalitesiz iken bazıları kalitelidir.

Alırken çok kalın olmamasına dikkat edin

Dalış eldivenlerinin kalın olması hareket kabiliyetini etkileyeceği gibi ekipmanlarınızı yönetebilmenize de engel olabilir. Ne çok kalın ne çok ince dalış eldivenleri tercih edilmelidir.  Örneğin zıpkınınızı kullanabilmek, BC şişirebilmek eldivenlerle de mümkün olmalıdır. Haliyle çok kalın bir eldiven seçmek dezavantaj doğuracaktır. Yine de bu kişiden kişiye kullanım rahatlığı, memnuniyete göre değişebilir.

Eldivenin çok kaygan olmaması da dikkat edilmesi gereken bir husus. Özellikle balık avlamak isteyenler için özel eldivenler bulunmaktadır. Bunlar tercih edilebilir.

Kışın olduğu gibi yazın kullanılabilen eldivenler de vardır. Kışın kullanılanlar hem soğuğa hem kesiklere karşı koruma sağlamak amacıyla kullanılırken yazın kullanılanlar ise sadece kesik gibi istenmeyen durumlara karşı kullanılmaktadır. Bu biraz da dalışı gerçekleştireceğiniz alana göre değişebilir. Ancak dalış yapan kişinin olası denge bozuklukları veya bir darbe alma ihtimalinde refleks olarak ellerini kullanacağı bir gerçek. Haliyle ellerin korunması bu açıdan önemlidir.

Dalış eldiveni ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Yukarıdaki örnek görselleri de paylaştıktan sonra bir diğer koruyucu olan dalış patiği ile ilgili bilgileri merak ediyorsanız sizi Dalış Patiği makalemize davet ediyoruz.

Emre BEY

DerinKeşif internet sitesinin kurucusu ve yazarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir