Dalış Tüpünün İçinde Neler Var?

Dalış Tüpünün İçinde Ne Var?

Dalış tüplerinin içerisinde pek çok kişi sadece oksijen olduğunu zanneder ve hatta dalış tüpünü oksijen tüpü olarak tanımlar. Ancak dalış tüplerinin içerisindeki yalnızca oksijendir demek ve oksijen tüpü olarak ifade etmek yanlıştır. Sportif dalış tüplerinin içerisinde soluduğumuz hava olur. Ancak soluduğumuz havanın içerisine karışmış olan farklı elementlere örneğin kire ve toza elbette yer verilmez.

Şöyle ki;

Dalış tüpünün içerisinde oksijen + azot + helyum + neon + metan + nitro oksit + kripton + hidrojen + ozon + argon + karbondioksit elementleri bulunur. Ancak bu elementlerden ikisi çok fazla bulunur. Bunlar oksijen ve azot yani nitrojen elementleridir.

Yukarıdaki görselden de inceleyebileceğiniz üzere dalış tüplerinin içinde %78 kadar azat, %21 kadar da oksijen bulunur. Kalan %1’lik ufak kısım ise diğer elementleri kapsar.

Normal Hava İle Dalış Tüpünün İçindeki Havanın Farkı Ne?

Dalış tüpünün içerisindeki hava daha yüksek basınca sahiptir ve kir, toz içermez. Aynı zamanda dalış tüplerinde nem de yoktur. Çünkü nem, artış gösterdiğinde insanın nefes almasına bir engel teşkil etmektedir. Bunun yanında nem tüpün doğal yapısını bozacağı gibi aynı zamanda uzun vadede özellikle çelik tüplerin içerisinde paslanmalara neden olabilmektedir.

Makalemiz hakkında aşağıdan yorum gönderebilirsiniz.

Emre BEY

DerinKeşif internet sitesinin kurucusu ve yazarıdır.

One Comment:

  1. Pingback: Dalış Tüpü Çeşitleri Tüp Türleri - Derin Keşif

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir