Deniz Mahsüllerinden Karidesin Şaşıracağınız Faydaları

Deniz  mahsülleri, yemek dünyasına da büyük oranda çeşitlilik kazandıran çok önemli besinlerdir. Karides, son zamanlarda ülkemizde de bir hayli meşhur olan bir canlı türü olup, tadının beğenilmesinin bunda önemli oranda katkısı vardır.

Karides genellikle lezzetli olduğu için yenilmektedir ancak gerek hazırlanışının meşakatli olması gerekse pahalılığı nedeniyle ülkemizde çok fazla tüketilememektedir.

Karides, muhteşem lezzetine karşın aynı zamanda bir sağlık deposudur. Karides, sağlık açısından önemli katkıları bulunan bir besindir.

Sağlık açısından faydalarına baktığımız zaman bazı başlıklar öne çıkmaktadır.

  • -Kilo Yönetimini Sağlaması (Kolay Sindirim)
  • -Kalp Hastalıkları Riskini Düşürmesi
  • -Beyin Sağlığına Olumlu Yönde Katkı Sağlaması

Karides, anti-inflamatuar, anti-aging özelliklerine  sahip olup, adet ağrılarına karşı bir rahatlama da sağlamaktadır. Kalorisi çok düşük olan karides kilo yönetimine de imkan tanımaktadır. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek istemeyen, kilo vermek isteyen kişiler için oldukça faydalı bir gıdadır.  Çok fazla protein içeren karideste az miktarda da yağ bulunmaktadır. Karbonhidrat ise hiç yoktur.

Karides ile demir, kalsiyum, sodyum, fosfor, çinko, magnezyum, potasyum, A vitamini, E vitamini, B6 ve hatta B12 alınabilir. Aynı zamanda D vitamini ve protein kaynağı olmasıyla tam bir besin deposu olan karides, yüksek seviyede de iyodine sahiptir.

Gençlik katıyor

Karides, güneş ışığı ile alakalı ciltte yaşlanma belirtilerini büyük oranda azaltabilmektedir. Karotenoidin yüksek seviyelerini içeren karides, buruşuk, lekeli bir cilde sahip olma ihtimalini düşürür.

Kolestrol düşmanı

Genellikle et besinleri kolestrole neden olabilirken deniz mahsülleri, içerdikleri omega 3 sayesinde tam aksine kolesterol ile savaşmaktadır. Elbette karideste de doymuş  yağ bulunmatktadır ancak doymuş yağ miktarı bırakın kırmızı etleri, tavuk gibi kümes hayvanlarındakinden bile daha azdır. Yapılan bilimsel araştırmalar, kırmızı et yerine su ürünlerini tercih eden topluluklarda koroner kalp hastalıklarının daha az görüldüğünü ortaya koymuştur.

Genel itibariyle karidesin düzenli ve olması gereken miktarda tüketildiği taktirde insan vücuduna katkı sağladığını, özellikle de gelişme çağındaki çocuklar için oldukça yararlı bir besin olduğunu söyleyebiliriz.

Karidesin Yenilebilen 100 Gramının Enerji Ve Besin Öğeleri Değerleri:

100 gram karides:

117.6 kkal enerji

23.4 gr protein

2.1 gr yağ

78.4 gr su

181.0 mg kolesterol

146.0 mg sodyum

266.0 mg potasyum

62.0 mg kalsiyum

207.0 mg fosfor

1.7 mg demir

470 IU A vitamini

0.05 mg B1 vitamini

0.03 mg B2 vitamini

13.0 mg Niasin

1.4 mg C vitamini içerir.

Emre BEY

DerinKeşif internet sitesinin kurucusu ve yazarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir