Westpark Akvaryum Gezisi | Merak Edilenler | Rehber

Westpark Akvaryum, İzmir ilinin Bayraklı ilçesinde bulunan Westpark AVM içerisindeki dev akvaryum, her gün yüzlerce ziyaretçi ağırlıyor.

Westpark Akvaryum Ücretli Mi?

Akvaryuma girmek isteyenlerin 40 TL ücret ödemesi gerekiyor (Yazı tarihi itibariyle bu fiyat ) Eğer anı fotoğrafı çektirdiyseniz ve fotoğrafı alacaksanız ekstra 15 TL daha ödeyeceksiniz.

Westpark Akvaryum Nasıl Ulaşılır Otobüsle Gidilir Mi?

Westpark, İzmir merkeze uzak değil ancak bulunduğu konum biraz sapa kalıyor.  Otobüsle gidecekseniz şu an için hiçbir otobüsün kapısınının önüne kadar gitmediğini belirtmek lazım. Halkapınar metroda inip 168’e binip en yakın durakta inerek yürüyebilirsiniz. Yürüme mesafesi 10 dakika kadar. Bu yazın özellikle İzmir sıcağında bir sorun. Bu yüzden kapısının önüne kadar giden dolmuşları da kullanabilirsiniz.

Westpark Akvaryum Adresi

R. Şevket İnce Mahallesi, 2148/9 Sokak, No.4 35540 Bayraklı, İzmir

Yukarıdaki adresten ulaşabilirsiniz. Google Haritalar konum takibi açık bir şekilde bırakıldığında kullanıcıya nasıl gideceğini tarif eder. Navigasyonla kolayca bulabilirsiniz.

Westpark Akvaryum Telefon Numaraları

0232 503 41 23 – 0232 503 41 25 – 0549 825 31 84

Yukarıdaki numaraları arayarak akvaryum yetkililerine ulaşabilmeniz mümkün.

Akvaryum girişinde 40 TL ücret ödedim. Giriş yaptıktan sonra hemen bir fotoğrafçı karşıladı. Anı fotoğrafı çektiklerini söyledi. Birkaç fotoğraf çektirdim. Bunları akvaryum gezisi çıkışında alabileceğimiz söylendi. Elbette parayla.

Akvaryum gezisi ne kadar sürüyor?

Bu sizin hızınıza göre değişir. Eğer çok fazla inceleme yapıyor, yazılan her yazıyı da okuyorsanız o halde 1 saatin üzerinde olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak akvaryumun şu an için beklediğimden daha küçük olduğunu itiraf etmeliyim. İçerisinde az çeşitlilik var. Bazı canlıların çok çok ufak alanlara adeta hapsedilmiş olması da canımı sıktı. Tünel kısmında yaşayan canlılar onlara nazaran daha şanslı.

Akvaryumun en keyifli yeri tünel kısmı. Tünel kısmında ilerlediğinizde pek çok köpek balığı ve envai çeşit balık türü görebiliyorsunuz. Eğer şanslıysanız dalgıçları köpekbalığı beslerken de izleyebilirsiniz. Ben Cumartesi günü tam 16.00’a doğru gittim. Şansıma orada dalgıçlar vardı. Köpekbalıklarını beslerken izledim.

Dalgıçlar köpek balıklarından korkmuyor. Kulakları, gözleri, saçları açık bir şekilde rahatça suya giriyorlar. Ancak vatoz balıklarının bir dalgıcın saçını ve kolunu ısırdığına şahit oldum. Yine de alışkın oldukları için pek sorun etmediler. Köpekbalıklarına rahatça dokunup onları kolayca beslemeleri ise şaşırtıcı ve keyifli idi.

Akvaryumun içerisindeki koridorlar bir hayli karanlık. Loş bir ışık verilerek farklı bir ambiyans ortaya konulmaya çalışılmış. Kısmen başarılı da olunmuş.

Pek çok akvaryumda farklı tasarım yapıları bulunuyor. Mesela havada duran kaya, insan iskeleti, flama gibi pek çok aksesuarla süslenen akvaryumlar güzel gözüküyor.

Akvaryumdaki köpek balıkları beklenenden daha ufak. Birkaç adet büyük boyda var ancak diğerleri genellikle ufak balıklar. Akvaryum içerisindeki bir ilanda, köpekbalıklarının normalde olduğundan %30 daha ufak göründüğünün belirtildiğini söyleyelim. Bunun sebebi de kulllanılan camekan. Ancak dalgıçlar bana bir hayli büyük geldi. Köpekbalıkları ise yanlarında ufak kalmıştı.

Akvaryum içerisinde koi ve vatoz besleyebileceğiniz bazı satış noktaları bulunuyor. Bu satış noktalarında birer yetkili var. Koi beslemek istediğinizde size biberon satıyorlar. Biberonla koileri 10 TL karşılığında besleyebiliyorsunuz. Aynı şekilde vatoz besleyebiliyorsunuz.

Akvaryuma çocuklar alınıyor mu?

Aslına bakarsanız en çok çocuklar alınıyor. Yetişkinlerden çok çocuklar var. Bu da normal karşılanabilecek bir durum. Çocuklara o dünya yetişkinlere nazaran daha ilginç geliyor. Su altındaki canlıları sevmeleri açısından da önemli bir şey.

Akvaryum çıkışında hediyelik eşya dükkanına girerek oradan şirin hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Mesela balık figürlü dolap süsleri, soda açacağı, peluş oyuncaklar gibi pek çok şey var. Bu da anı kalması açısından son derece güzel bir şey.

Westpark Akvaryum Görülmeye Değer Mi?

Akvaryum özenle hazırlanmış ve güzel bir atmosfer ortaya konulmuş ancak bu orada hayvanların hapis hayatı sürdüğü gerçeğini değiştirmiyor. Özellikle bazı canlıların akvaryumları çok ufak ve hayatlarından bezmiş gözüküyorlar.

Görülmeye değer bir yer ancak bilet fiyatları fazla pahalı. En azından mevcut içerik için bunu söyleyebilirim. Elbette masrafı çok fazla olan bir yer ve bilet fiyatlarının çok ucuz olması söz konusu değil ancak ülkemizde akvaryumları görmek için 40 TL ödemeye hazır çok fazla insan yok. Bu üzücü bir şey. Bunun sebebi hem maddiyat hem de insanların pek çoğunun hayvanlara karşı ilgisiz kalması. Oysa köpekbalığı her zaman görebileceğimiz bir canlı değil. Ancak televizyonlardan, abartılı Hollywood filmlerinden görebildiğimiz bir şey. Oysa onları yerinde gidip canlı olarak görmek oldukça keyifli. Özellikle de İzmir’deyseniz ayağınıza kadar gelmişken böyle bir fırsatı tepmek olmaz.

Emre BEY

DerinKeşif internet sitesinin kurucusu ve yazarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir