Yağmur Bulutları Neden Koyu Renklidir? İşte Cevabı

Yağmurlu havalarda hava kapalı olur ve çok daha yoğun bulutlanma görürüz. Bu yoğun bulutlanma beraberinde kalın bulutları da getirecektir. Yağmur bulutlarının koyu renkte olması da tam bu noktadan sonra söz konusu olacaktır.

Aslında yağmurlu havalarda sandığımız gibi bulutların renginde değişkenlikler söz konusu olmaz. Bulutların yoğun ve kalın olması nedeniyle yere güneş ışınları inemez ve bu durumda yeryüzünde yaşayan bizler bulutlara baktığımız zaman onları koyu renkte görürüz.

Bulutların koyu durması ve güneşi çok daha az sızdırması da beraberinde etrafın karanlık gözükmesini, güneşli gözükmemesini getirir. Bulutlar, havadaki su buharının yoğunlaşması sonucu oluşmaktadır ve buz kristalleri içermektedir. Bulutların beyaz gözükmesinin sebebi ise güneş ışığı bulutların içinden geçerken tüm dalga boyundaki ışınların saçılmasıdır.

Yağmur bulutlarının yoğunlukları normal bulutlara nazaran farklılık göstermektedir. Ardındaki renkleri yansıtmakta olan parçacık ışıkları, bulutların yoğunluk deceresinin arttığı kısımlarda insanlara ulaşmadığı için aşağıdan bakıldığında yoğun olan kısımlar siyah veyahut grimsi renklerde görülmektedir.

Bulutlar esasen beyaz gözükmektedir fakat yağmurlarla birlikte yukarıda bahsettiğimiz gibi koyu bulutlar kendisini göstermeye başlamaktadır.

Bulutlar nasıl oluşur?
Hava yüksek oranda su içermektedir ancak bu su sıvı halde değil gaz halde karşımıza çıkar ve su buharı olarak adlandırılır. Yükselen hava serinlemeye başlayıp içerisindeki su buharı atmosferdeki gazlarla tepkimeye girerek yoğunlaşır. Bu durum buz kristalleriyle damlacıkların kaynaşmasına ve netice itibariyle bulutların oluşmasına sebep olmaktadır.

Emre BEY

DerinKeşif internet sitesinin kurucusu ve yazarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir