Denizde Büyük Bir Dalgayla Karşılaşınca Yapılması Gerekenler

Denizde büyük bir dalgayla karşılaştığımızda ne yapmamız gerekir? Yeni makalemizde bu konu üzerinde duruyor, büyük bir dalgayla karşılaşmanız halinde ne yapmanız gerektiğine değiniyoruz.

Bir kişinin yüzmeyi gerçekten biliyorum diyebilmesi için dalgalı bir suda, kramp girdiğinde dahi panik yapmadan suyun üzerinde kalmayı devam ettirebilmesi gerekir. Ancak bazen öyle büyük dalgalar gelir ki suyun üzerinde kalabilmenizin mümkünatı olmayabilir.

Dalgalı denizde suda olan bir kişinin, özellikle büyük bir dalga geliyorsa ilk olarak psikolojik olarak kendisini hazırlaması gerekir. Psikolojik hazırlığın en temel unsuru panik yapmamaktır. Eğer deniz içerisinde sakin olmaz sürekli panik yaparsanız hem düşünme kabiliyetinizi sınırlandırır hem de su yutmaya başlarsınız. İlk olarak yapılması gereken şey sakin olup dalgadan bir kaçış yolu aramaktır. Elbette bu bahsettiğimiz büyük bir dalga geliyorsa geçerlidir.

Büyük dalgadan kaçış yapabilmenin en iyi yolu denizin içerisine dalıp dalganın sizi aşmasını beklemektir. Bu yüzden dalga size yaklaştığı sırada nefesinizi tutun ve suyun içerisine dalış yapın. Eğer dalış yapmak konusunda çok iyi değilseniz veya o an nefesinizi tutabileceğinize inanmıyorsanız o halde yapmanız gereken şey dalganın tam üzerine doğru yüzmektir. Pek çok kişi genelde dalganın tam aksi istikametine yüzer oysa bu çoğu kez yanlıştır. Dalganın sizi kıyıya veya bir kayaya çarpmaması için üzerine doğru yüzmeli ve dalganın kendi yönünde ilerlemesini yani sizi aşmasını beklemelisiniz. Elbette bu husus o an bulunduğunuz konuma, yüzüş hızınıza ve dalga hızına göre değişkenlik de gösterebilir.

Dalgaya karşı yüzmek zordur. Dolayısıyla daha çabuk yorulacak ve su yutma olasılığınız artacaktır. Dalgaya karşı yüzüş teknikleriyle alakalı hazırlamış olduğumuz bu makaleyi de okuyabilirsiniz.

Emre BEY

DerinKeşif internet sitesinin kurucusu ve yazarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir