Palamut Balığının Fiyatı Neden Aniden Yükseldi?

Palamut balığı çok kısa bir süre içerisinde yeni dalgalanmalar geçirerek fiyatında yükselme meydana geldi. Geçtiğimiz günlerde palamut balığının adet fiyatı 2.5 TL’ye kadar düşmüştü. Böylece pek çok kişi bu balıktan rahatlıkla faydalanabiliyordu. Ancak balık geçtiğimiz gün itibariyle bir kez daha pahalı bir hale geldi.

Adeti 2.5 TL’den satılan balığın adeti bir anda 15 TL’ye yükseldi. Üstelik Migros gibi marketlerde bu rakam 23 TL’ye kadar çıktı. Peki palamut neden ani bir şekilde yükseldi? Bunun en temel sebeplerinden biri palamut balığının geçtiğimiz hafta çok fazla yakalanması, bu hafta ise çok az yakalanmış olması. Elbette bunun da bir başka sebebi var. O da hava şartları. Geçen hava hava oldukça iyiydi ve denizlerin durgun olması sayesinde balıkçılar 5 bin kasaya kadar balık yakaladı. Ancak bu rakam bu hafta 600 kasaya kadar düştü. Balık bolluğunun sona ermesi palamudun da azalmasına yol açtı ve böylece palamut adeti 15 TL’den satılmaya başlandı.

Palamudun bu kadar ani fiyat değiştirmesinin altında yatan bir başka sebebin de dondurulamaması olduğunu düşünüyoruz. Palamut balığı donmuş bir şekilde bekletilebilecek türden bir balık değildir çünkü balık dondurulduktan sonra eski lezzetini kaybettiğine inanılır.

Palamut balığı ile ilgili genel geçer önemli bilgiler verdiğimiz sayfamıza şu bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz.

Emre BEY

DerinKeşif internet sitesinin kurucusu ve yazarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir